Karate Kyokushin

łódź karate kyokushin łódź karate w łodzi łódź kyokushin karate łódź karate dla dzieci łódź karate kyokushin łódź karate lodz kyokushin karate łódź

Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushin

Historia Karate Kyokushin w Polsce

kanji_kankuKyokushin to najbardziej popularny styl karate. Na polski tłumaczone najczęściej jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy, zaś pełna nazwa (kyoku-shin-kai-kan) oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy (wg The Way of Kyokushin, 1976).

Założycielem stylu był urodzony 27 lipca 1923, Koreańczyk, Choi Yeong-Eui, który po przybyciu do Japonii przybrał imię Masutatsu Oyama.

Stworzona przez niego Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushinkaikan (International Karate Organization Kyokushinkaikan – w skrócie IKO) stała się największą organizacją sztuk walki na świecie.

Fenomen Kyokushin zawdzięcza swojemu twórcy, który stworzył zasady rywalizacji sportowej w pełnym kontakcie z jednoczesnym zwróceniem uwagi na zdrowie zawodników oraz ich rozwój duchowy. Adepci tej sztuki należą do czołówki światowej zawodników uderzających (strikerów). Ich znakiem firmowym są wspaniałe techniki nożne, odporność na uderzenia oraz hart ducha. Do najbardziej znanych należą Andy Hug, Francisco Filho, Glaube Feitosa oraz nasz rodak Marek Piotrowski. Po śmierci Masutatsu Oyamy ogłoszono, że na mocy testamentu sukcesorem zmarłego i nowym liderem światowego kyokushin jest Akioshi Shokei Matsui. Jeszcze za życia twórcy stylu, jak i po jego śmierci, w Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushinkaikan istniał zwyczaj nadawania honorowego członkostwa tej organizacji ludziom wybitnym lub szczególnie zasłużonym. Do członków IKO (International Karate Organization Kiokushinkaikan) zaliczają się m.in. Władimir Putin (6 dan), Sir Sean Connery, Ronald Reagan oraz David Beckham (wszyscy oni posiadają honorowe czarne pasy – nie zdobyte poprzez trening, a jedynie nadane w uznaniu zasług).

Jako ciekawostkę należy podać, że w szeregach adeptów kyokushin znajdują się m.in. Mariusz Pudzianowski posiadający stopień 4 kyu czy znany aktor Dolph Lundgren, 3 DAN – mistrz Europy w wadze ciężkiej.

do góry

World Karate Organization – Kyokushinkaikan

Po śmierci Sosai Mas Oyamy WKO (wcześniej IKO Kyokushinkaikan) zdecydowało się przejąc zadanie rozpowszechniania i popularyzacji Kyokushin Karate na całym Świecie. WKO, w Japonii i wielu państwach znane jako Shinkyokushinkai, z Kwaterą Główną w Tokyo (So – Honbu) zrzesza ponad 100 000 trenujących w 75 państwach co sprawia, że jest jadną z największych organizacji full – contact Karate na Świecie. Członkowie naszej Organizacji mają różną narodowość, zostali wychowani w odmiennych kręgach kulturowych i religijnych, są różnej rasy, jendak w takiej Organizacji jak WKO różnice te nie mają znaczenia, ponieważ Wszyscy z takim samym zapałem i zaangazowaniem trenują Kyokushin w swoich Dojo.

WKO jest Organizacją z So – Honbu w Japonii, miejscu gdzie narodziło się Karate, dlatego też w naszych działaniach dążymy do osiągnięcia i realizowania prawdziwego Budo – Karate, co spotkało się z dużym entuzjazmem i wsparciem ze strony społeczeństwa. Honbu Dojo, które zrzesza blisko 30 dojo.

honbu WKO

So – Honbu Dojo Shinkyokushinkai

Działalność naszej Organizacji skupia sie nie tylko na nauczaniu Budo – Karate, ale także na organizowaniu turniejów międzynarodowych, takich jak Otwarte Mistrzostwa Świata czy Puchar Świata. Ponadto WKO jest zarejestrowana jako Organizacja Non – Profit (Non – Profit Organization – NPO) i aktywność jej koncentruje się także na szeroko pojętej działalności charytatywnej i wolontariacie.

W naszej Organizacji ważne są także ideały i przekonania. Znajduje to odzwierciedlenie w kształcie naszego logo, które jest japońskim znakiem >>Kokoro<< co oznacza >>Serce i Umysł<<. Jest to symbol odzwierciedlający naszą ideę >>rozwoju ludzkich serc i umysłów<<, a łącząc to z koncepcją Organizacji NPO, podstawą naszej szerokiej aktywności, WKO prowadzi swoją działalność zgodnie z trzema głównymi filarami: Edukacją Młodego Pokolenia, Międzynarodową Wymianą oraz Zaangażowaniem Społecznym. Ponadto nasza Organizacja od wielu lat prowadzi działalność charytatywną na rzecz instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby szpiku kostnego. Działalność ta spotyka się z dużym uznaniem i szacunkiem ze strony społeczeństwa. Co więcej, od kilku lat prowadzimy także działalność w ramach NGO w Kambodży w formie nauki Karate. A nasze Otwrate Mistrzostwa Świata, odbywające się w systemie czteroletnim (na wzór Igrzysk Olimpijskich) są jednym z największych wydarzeń w Karate na Świecie i cieszą się nieposzlakokwaną reputacją i wysokim poziomem wśród Karateów.

Podążając drogą, którą obraliśmy nasza Organizacja kontynuuje działania mające na celu osiągnięcie prawdziwego Budo – Karate, dba jednocześnie o równomierny rozwój siły, ducha i uprzejmości, a dzięki statusowi NPO, WKO Shinkyokushinkai przekazuje całemu Światu Sztukę Walki Karate z jej bezpośredniego źródła – Japonii.

W dzisiejszym Świecie jest wiele cierpienia i bólu wśród ludzi w każdym zakątku Ziemi. Mamy jednak nadzieję, że nasza praca i szeroka działalność przyczyni się znacznie do budowy Pokoju na Świecie i bedzie nadzieją na przyszłość dla następnych pokoleń..


Historia Karate Kyokushin w Polsce

do góry

Kyokushinkai w Polsce zaczęło rozwijać się pod koniec lat 60. Wtedy to bowiem ówczesny student Akademi Górniczo-Hutniczej, Andrzej Drewniak, posiadający w judo stopień mistrzowski I dan, dowiedział się o popularnym na zachodzie Europy Karate Kyokushinkai. Wspólnie z nieżyjącym już tłumaczem języków obcych, Jerzym Wójcikiem, sięgnął do wydanych za granicą publikacji książkowych Masutatsu Oyamy dotyczących sztuki karate. Z nich właśnie jako samouk, zaczął czerpać praktyczną i teoretyczną wiedzę o tym dalekowschodnim stylu walki.

Jawna popularyzacja karate w tamtych czasach nie była możliwa – karate, podobnie jak jazz i dżinsy, utożsamiano z czymś wrogim ideologicznie. Z tego też powodu pierwsza sekcja założona w 1970 roku nazywała się „judo i somoobrona”. Andrzej Drewniak był instruktorem judo więc zajęcia te nie wzbudzały podejrzeń ówczesnych władz. Dopiero dwa lata później przy AZS AGH powstała pierwsza oficjalna sekcja karate.

W tym samym czasie do dyrektora Światowej Organizacji Kyokushinkai został wystosowany list informujący o podjęciu w Polsce działalności z zakresu Karate Kyokushinkai. W odpowiedzi Masutatsu Oyama przesłał adres prezydenta europejskiej organizacji Shihana Loeka Hollandera, który w kwietniu 1974 roku przyjechał do Polski. Jego wizyta i instrukcje jakich udzielił nadały prawidłowy kierunek rozwoju polskiemu ruchowi Kyokushinkai.

Od tego czasu Kyokushinkai w Polsce zaczęło rozwijać się z coraz większą dynamiką. W dniach 22-23 maja 1974 odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, które rozegrano w dwóch kategoriach wagowych (w średniej zwyciężył A. Drewniak, w ciężkiej – J. Piwowarczyk). We wrześniu tego samego roku Andrzej Drewniak wyjechał do Holandii, gdzie przed europejską komisją złożył egzamin na I dan.

W 1975 roku 5-osobowa grupa Polaków wystartowała w I Otwartym Turnieju Światowym w Tokio, z którego nakręcono film pt. „Tha Strongest Karate”. Niedługo potem polska telewizja wyemitowała dwa programy o karate, a prowadzący je red. Tomasz Hopfer uznał tę sztukę za swoisty fenomen. Audycje te wpłynęły na popularyzacje karate.

Pod koniec lat 70 zaczęto mówić coraz głośniej o konieczności powołania Polskiego Związku Karate. Organizacja ta powstała w 1979 roku, jednak pierwsze lata jej działania – ze względu na uwarunkowania społeczno-polityczne – nie przyczyniały się do popularyzacji karate Kyokushinkai. Między innymi uniemożliwiono Andrzejowi Drewniakowi wyjazd na stypendium do Japoni, gdzie miał przebywać jako Uchi-dechi, czyli uczeń wewnętrzny Sosai Oyamy (Służba Bezpieczeństwa zarzucała mu szpiegostwo na rzecz japońskiego wywiadu).

Dopiero sześć lat później Drewniak, w tajemnicy przed władzami, ląduje na tokijskim lotnisku. Prekursor kyokushin nad Wisłą spędził w kraju kwitnącej wiśni 15 miesięcy, ucząc się sztuki karate pod okiem samego mistrza Masutatsu Oyamy. Jego bezpośrednim instruktorem był obecny prezydent IKO, Shokei Matsui. Drewniak zdał wtedy w Tokio egzamin na 4 dan.

Po licznych perturbacjach w roku 1983 powstaje nowy Zarząd Polskiego Związku Karate, na którego czele stają Wacław Antoniak, Andrzej Drewniak, Adam Goncerz i Jerzy Puchniarski. Wtedy też PZK uzyskał pełne poparcie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.

W roku 1993, w czasie kolejnego pobytu Drewniaka w Japoni, Masutatsu Oyama wręczył Polakowi certyfikat stwierdzający, iż posiada on fizyczne, psychiczne i duchowe kwalifikacje, by nosić czarny pas z wyszytymi złotą nitką pięcioma pagonami (5 dan).

W roku 1997 podczas XI Mistrzostw Europy zorganizowanych w Gdańsku, Prezydent Światowej Organizacji Kyokushin Karate kancho Shokei Matsui wręczył shihan Andrzejowi Drewniakowi certyfikat na 6 dan.

Obecnie PZK jest jedną z najsilniejszych organizacji sportowych w Polsce, skupiająca ponad 40000 ćwiczących w 170 klubach i 300 sekcjach.

do góry

Share

Comments are closed.