Obóz Letni Stara Wieś-08.2013

W Ośrodku Dojo Stara Wieś odbył się międzynarodowy obóz letni organizowany przez Polską Federację Karate Shinkyokushinkai. W obozie uczestniczyło blisko 120 osób z Japonii, Ukrainy, Holandii, Białorusi i Polski.

Głównymi instruktorami byli: Shihan Shinichi Sotodate z Japonii oraz Shihan Alexander Goncharenko z Ukrainy. To oni prowadzili większość zajęć podczas obozu i stawali się inspiracją dla wszystkich ćwiczących.
Zajęcia karate odbywały się w kilku grupach: czarnych pasów, kolorowych pasów, oraz w grupie zawodniczej i egzaminacyjnej i były poświęcone doskonaleniu kihon, kata, ido- geiko oraz kumite. Pomoc polskich szkoleniowców także była nieoceniona. Docenili ją zwłaszcza obozowicze, którzy przystępowali do egzaminu na stopnie mistrzowskie Dan.

Pierwszego dnia obozu instruktorzy skoncentrowali się na doskonaleniu i zrozumieniu kihon. Drugi dzień poświęcony był kata i kombinacjom ido- geiko oraz kombinacjom do walki. Trzeciego dnia odbyły się egzaminy na stopnie Kyu oraz Dan. W egzaminie na stopień mistrzowski 1 Dan uczestniczyło dwóch senpai z naszego klubu: Hubert Figlak i Maciej Jończyk. Egzamin został podzielony na dwie części; techniczną i kumite. Pierwsza część odbyła się rano i trwała ponad 3 godziny, zawierała elementy kihon, ido-geiko oraz kata. Na koniec został przeprowadzony bardzo wyczerpujący test sprawnościowy. Warunkiem dopuszczenia do drugiej części egzaminu było pozytywne zaliczenie pierwszej technicznej. Należało zdobyć min. 70% punktów przyznawanych przez 5 osobową międzynarodową komisję. Oceniane były kihon, ido-geiko, kopnięcia, gibkość, spirit oraz kata. Po krótkiej przerwie na obiad miała miejsce druga część. Każdy ze zdających musiał przejść test kumite składający się z 10 walk bez przerw z przeciwnikami podchodzącymi jeden po drugim. Wszystkie walki były sędziowane i żadna z nich nie mogła się skończyć porażką zdającego przez ippon. Ponadto należało zremisować przynajmniej 7 walk. Było to bardzo trudne zadanie z uwagi na wymagających przeciwników wśród których byli reprezentanci Polski, Ukrainy i Białorusi. Nasi senpai wykazali się ogromnym duchem walki i bardzo dobrym przygotowaniem do egzaminu. Prawie rok przygotowań został nagrodzony stopniami mistrzowskimi otrzymanymi z rąk Komisji oceniającej w samo południe w ostatnim dniu obozu.

Nowe stopnie mistrzowskie uzyskali:
HAVRYLETS TARAS – LVIV – 3 DAN
Mnich Rafał – Pyskowice – 3 DAN
Orysiak Paweł – Warszawa – 3 DAN
Tutakiewicz – Marek Sędziszów – 3 DAN
DOLINOVSKYI TARAS – LVIV – 2 DAN
ILENKO ANDRIY – LVIV – 2 DAN
Iwański Robert – Wrocław – 2 DAN
Mieczławski Krzysztof – Ełk – 2 DAN
MOMRYK VOLODYMYR – LVIV – 2 DAN
Odzeniak Marek – Warszawa – 2 DAN
PIGRUKH OLEG – LVIV – 2 DAN
Sulima-Nurkiewicz Marianna – Warszawa – 2 DAN
Figlak Hubert – Łódź – 1 DAN
Jończyk Maciej – Łódź – 1 DAN
Kurp Łukasz – Wrocław – 1 DAN
Lupa Jakub – Nowy Sącz – 1 DAN
Malesa Tomasz – Otwock – 1 DAN
Mastalerz Klaudia – Tarnowskie Góry – 1 DAN
PANKIV IGOR – LVIV – 1 DAN
STETSYK ROMAN – LVIV – 1 DAN
Uchański Paweł – Słupno – 1 DAN